Ana içeriğe atla

Sıkça Sorulan Sorular

İngilizce Yeterlik Sınavı'na (İYS) girebilmek için Seviye Belirleme Sınavı'na (SBS) girmek zorunda mıyım?

  • Yeni kayıt yaptıran öğrencilerimiz için ilk aşamada SBS'ye girmeleri zorunludur. SBS'den yeterli puan aldığı takdirde İYS'ye girebilir. 

Yarım dönemde hazırlık eğitimini tamamlayabilir miyim?

  • Bu durumda öncelikle SBS'den Upper-Intermediate seviyesine yerleşecek kadar bir puan almak gereklidir. Bu durumda öğrencimiz hazırlık programını yarım dönemde tamamlayıp bölümüne gidebilir.

İkinci sene öğrencisiyim. Yeni akademik yıl başında yapılan SBS'den düşük puan aldım. Bir önceki sene görmüş olduğum seviyeden daha düşük seviyeye mi yerleşirim? 

  • Hayır. En son başarılı tamamlanan seviyenin bir üstünden başlanır. 

          Örnek 1: Pre-Intermediate öğrencisiydiniz ve başarı ile seviyeyi tamamladınız. Intermediate seviyesinde eğitim görmeye hak kazandınız. Yeni akademik yılında başında SBS'ye girdiniz. Bu sınav sonucunda Pre-Intermediate çıksanız bile Intermediate seviyesinden başlarsınız (en son başarı ile tamamladığınız seviyenin bir üstü).

         Örnek 2: Pre-Intermediate öğrencisiydiniz ancak seviyeyi tamamlayamadınız. Dolayısıyla aynı seviyeyi tekrar okumanız gerekti. Yeni akademik yılın başında SBS'ye girdiniz. Bu sınav sonucunda Intermediate çıktınız. Bu durumda Intermediate seviyesinden başlarsınız (sınavda aldığınız sonuca göre).  

         Örnek 3: Pre-Intermediate öğrencisiydiniz ancak seviyeyi tamamlayamadınız. Dolayısıyla aynı seviyeyi tekrar okumanız gerekti. Yeni akademik yılın başında SBS'ye girdiniz. Bu sınav sonucunda Pre-Intermediate çıktınız. Bu durumda Pre-Intermediate seviyesinden başlarsınız (sınavda aldığınız sonuca ve en son kaldığınız seviyeye göre).

         Örnek 4: Upper öğrencisiydiniz ancak seviyeyi tamamlayamadınız. Bu durumda en son kalmış olduğunuz seviyeden yani Upper'dan başlarsınız. Bunun için SBS'ye girmek gerekli değildir (en son kaldığınız seviyeye göre).

İkinci sene öğrencisiyim. Öğrenim gördüğüm seviyede başarısız oldum. Yeni akademik yılın başındaki SBS'ye girmek zorunda mıyım?

  • İngilizce Dil Okulu Eğitim Ve Sınav Yönergesi'ne göre bir önceki akademik yılda eğitimini Elementary, Pre-Intermediate veya Intermediate seviyesinde almış olan öğrenciler ile Upper-Intermediate seviyesinde başarısız olup İYS’ye girmeye hak kazanamamış öğrenciler bir sonraki akademik yıl başında SBS’ye girerler. Sınava girmemeleri durumunda yeni akademik yılda en son başarıyla tamamladıkları seviyenin bir üst seviyesine yerleştirilirler.

Ulusal ya da uluslararası bir sınavdan (örn. YDS, TOEFL vb.) hazırlık atlamaya yetecek kadar puan aldım. Notumu gösterir belge akademik eğitim öğretim yılının güz döneminde elime geçti. Ne yapmalıyım?

  • Sözkonusu belgeyi İngilizce Dil Okulu sekreterliğine bir dilekçe ile teslim etmeniz gerekmektedir. Belge ile ilgili iş ve işlemler tamamlandıktan sonra bölümünüzde eğitiminize başlayabilirsiniz.